Company Logo

Od kilkunastu już lat Międzynarodowy Turniej Szachowy w Kowalewie Pomorskim jest największym turniejem w całym województwie kujawsko-pomorskim. Przy kowalewskich szachownicach można było zobaczyć wielu znakomitych szachistów, którzy na stałe wpisali się do historii polskich szachów, np. Jacka Bielczyka, Radosława Wojtaszka, Roberta Kuczyńskiego, Mirosława Grabarczyka, Andrzeja Maciejewskiego, Zbigniewa Szymczaka i Adama Borchardta.

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Dzień 1

W piątek 10 lipca 2015 roku rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Kowalewo Pomorskie 2015” pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Kowalewa Pomorskiego Andrzeja Grabowskiego. Otwarcia turnieju w imieniu patrona dokonała Sekretarz Gminy pani Ewa Bąk. Przybyłych szachistów i gości przywitała również Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Barbara Niewidział oraz główny organizator wszystkich 22 zawodów Benedykt Mroziński. W kuluarach mawiało się, że oprócz pana Benedykta na większej ilości festiwali kowalewskich był tylko Chuck Norris, ale w przypadku jedynego człowieka, który przeszedł Need For Speed na pieszo – wszystko jest możliwe.

Na XXII Międzynarodowy Turniej Szachowy do Kowalewa Pomorskiego zjechało około 270 szachistów i szachistek oraz ich opiekunowie i trenerzy, którzy rywalizować tutaj będą przez 7 dni w ramach 7 grup rozgrywkowych w zależności od wieku oraz posiadanych rankingów. Zmagania toczą się wśród zawodników przybyłych z terenu całej Polski, jest też jeden Niemiec, jednak większość uczestników stanowią szachiści województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Nad tak liczną grupę uczestników stara się zapanować sędzia główny turnieju IA Paweł Jaroch, któremu asystują Anna Mrozińska, Paweł Mroziński, Marek Kubicki oraz Jarosław Wiśniewski. Tempo gry w grupie A i B wynosi 90 minut plus 30 sekund za ruch dla zawodnika. W pozostałych grupach jest to 90 minut, z tym że w grupie C rozłożone na 60 minut plus 30 sekund za ruch.

Nasiąknięci bogatym i wieloletnim doświadczeniem organizatorzy zadbali również o szereg innych atrakcji dla uczestników zawodów, takich jak chociażby wyjazdy do toruńskiego Planetarium czy na koncert Chopinowski w Szafarni. Oczywiście dostępna jest niedawno otwarta pływalnia miejska oraz boiska do niemal każdej gry zespołowej w ramach kompleksu sportowego Orlik.                       W niedzielny wieczór 12 lipca od godziny 19.00 planuje się zorganizować piknik szachowy przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim, na który wstęp mają wszyscy chętni.

Relacjonując pierwszy dzień trwania zawodów można stwierdzić, że w większości przypadków przebiegł on „planowo” pod dyktando faworytów. Oczywiście zdarzyły się niespodzianki na miarę ojcostwa Ryszarda Kalisza, ale są one nieodzownym elementem każdych zmagań szachowych. Cieszy szczególnie rosnący poziom gry młodzieży, z którymi „starym wyjadaczom” coraz ciężej jest rywalizować. W turnieju Open jedyną taką mini sensacją była porażka Tomasza Raka z SKS SMOL-BUD Giżycko z Przemysławem Kindlerem z KS Korony Gdańsk, a pozostałe partie przebiegły planowo. W turniejach B i C „poległo” więcej faworytów, w wielu przypadkach w pojedynkach ze zdolną i waleczną młodzieżą. Ostra walka od pierwszych rund toczy się też w zawodach juniorskich wśród których najmłodszą grupą są  młodzi szachiści do lat 8. Ciekawsze pojedynki, tabele, statystyki mogą państwo śledzić na bieżąco na stronie chessarbitra: http://www.chessarbiter.com/turnieje.php. Natomiast fotorelacja z otwarcia zawodów dostępna jest na stronie MGOK w Kowalewie Pomorskim: http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6755&Itemid=16

Tekst: Jarosław Wiśniewski
Powered by Joomla!®. Designed by: themza templates affordable hosting Valid XHTML and CSS.