Rodzice, którzy podjęli decyzję o kupieniu swojemu dziecku książki pod choinkę, muszą pamiętać, aby pobudziła ona młodego czytelnika do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami. Świetnym rozwiązaniem może być postawienie na “Jedyna taka Ester” czy “Brune”. Dlaczego wspomniane pozycje doskonale zdadzą egzamin jako Prezenty na mikołaja dla rodzica dla dziecka? Pociecha otrzyma wartości, które przydadzą jej się w dalszym życiu. 

“Jedyna taka Ester”

Książka na pewno przypadnie do gustu rodzicom, a także dzieciom, którzy są fanami skandynawskiej literatury. Signe miała przyjemność poznać w szkole nową dziewczynkę Ester. Nowa znajoma fascynowała główną bohaterkę praktycznie pod każdym względem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dziewczynki stosunkowo szybko nawiązały przyjaźń, odwiedzały siebie na wzajem oraz spędzały ze sobą bardzo dużo czasu. W pewnym momencie kłamstwa oraz zachowanie Ester zaczęły budzić podejrzenia zarówno wśród Signe, jak i jej rodziców. Niekomfortowo poczuli się nawet czytelnicy. Dzieci podczas czytania omawianej książki bardzo często spodziewali się złego zakończenia. Historia opowiedziana w książce może dzieciom dobitnie pokazać, że życie nie jest czarno-białe. 

“Brune”

Jest to z kolei norweska powieść przeznaczona dla zdecydowanie starszych dzieci oraz nastolatków. Głównym bohaterem jest Brune, czyli chłopiec, który wieczorami stawał się superbohaterem o ksywce Brune. Towarzyszyli mu przyjaciele Svartle i Blåse. Godny uwagi jest fakt, że ich pseudonimy pochodziły od kolorów, kolejno brązowego, czarnego i niebieskiego. Są to tym samym kolory farb, które wspomniani superbohaterowie wykorzystywali w trakcie swoich misji. Należy mieć świadomość, że w powieści nie zabraknie trudnych tematów. Warto wśród nich wymienić żałobę, śmierć, zemstę i przemoc. Niestety niedawno zmarł dziadek Runego. Z kolei chłopiec stał się ofiarom przemocy ze strony kolegów ze szkoły. “Brune” jest to również niezwykle wzruszająca i dowcipna historia o przygodzie, przyjaźni, odwadze czy lojalności. Przetłumaczono ją na ponad 30 języków.